BAHÇE İÇİN YER SEÇİMİ

Bahçe  serüvenimizin  ikinci yazısı  “Bahçe İçin  Yer Seçimi ” ne hoş geldiniz. Bahçe için yer seçeceğiz , bir bahçe satın almak  istiyoruz ne yapmalıyız ?Nelere dikkat etmeliyiz ? 

Aslında bir seçenek de kiralamak. Fakat doğal tarımda bahçe sıfırdan inşa edilirken uzun yıllar boyunca uğraşmanız gerekeceğinden başkasının malına yatırım yapmış olacaksınız. ( muhtemelen kıymetini bilmeyecektir )Bu yüzden mümkünse satın alın derim. Eğer imkanlar kısıtlı olduğundan  illa ki kiralayacaksanız uzun dönemli olsun mümkün olduğunca uzun.

Her ne kadar çoğumuz köy ile ilişkimizi bir kaç nesil boyunca kesmiş  olsak bile kökenimiz köye, göçebeliğe tarlaya bağa bahçeye kırsala bağlı. 

Her bıkkın Türk insanın hayalinde emekliliğinde ya bir sahil kasabasında yada bir köyde yaşamak vardır. Ya balık tutacak , ya ekip biçecek iki üç keçi,  koyun bakacak. 

Bunlar güzel hayaller. Hali hazırda şehirde yaşayıp köyle bağını koparmamış olanlar için kolay gerçekleştirilebilecek hayaller.

Ya olmayanlar ne yapacak ? Bir bahçe, bir bağ, bir tarla alacaklar , şehirden kaçacaklar köye kırsala deniz kenarına yerleşecekler.

İstanbulun Kesmekeşi

 NEREYE KAÇALIM

Buna cebinizdeki para ve hayat tarzınız, zevkiniz karar verecek.

Sıcağı mı seversiniz ? Ilıman mı ? Deniz kenarı mı ? Orman mı ? Dağ başımı ? Şehre yakın mı ?

Bizler bahçe, ekip dikme, tohum, doğal üretim  sevdalısı olduğumuz için bahçe kurmak için yer baktığınızı düşünerek fikirlerimi paylaşacağım.

Ben planlayarak yer almadım, halihazırda ki bahçemiz babadan kalma fakat keşke şöyle olsaydı böyle olsaydı diye diye içimde biriktirdiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

İKLİM

Yapmak istediğimiz şey bir bahçe alıp kendimize ait bir ekosistem yaratmak ve keyfimize bakmak. Yetiştirmek istediklerimizin iklim istekleri önemli. Çok soğuk, çok sıcak  veya çok kurak yerlerde yetiştiricilik meşakkatlidir. Birde yetiştirdiklerinizin bir bölümünü satıp  masrafları çıkartırım diyorsanız çok zor.

Yaşamakta olduğunuz yerden çok fazla uzaklaşmak  istemiyorsanız  zaten neredeyseniz oranın  iklimine mahkumsunuz. Ama ben tası tarağı toplar giderim diyorsanız kendinize sezonun uzun olduğu ılıman iklim kuşağında bir yer bakın.

Kışların sert geçmediği yağış alan, yaz sezonununda nispeten uzun olduğu bir iklim gerçekten ideal olur bizim için.

Hoş Dünyamızın sorunu olan iklim değişikliklerinde artık bölge ve yöreye göre tanımlanabilir bir iklimde yok herhalde. Siz yine de elinizden geleni yapın iyi araştırın. 

Bölgenin bütününü kapsayan makro iklim kadar, alacağınız toprak parçasının topoğrafik özelliklerinden ileri gelen bir de mikro iklim var. Alacağınız yeri farklı sezonda ziyaret etmeniz mümkünse eğer  yapın muhakkak.

  TEMİZ TOPRAK 

Öncelikle madem ki para verip yer alacaksınız, mümkün olduğunca konvansiyonel tarım yapılan yerlerden uzak durun. Kirlenmiş, zehirlenmiş ve ölmüş topraklardan uzak durun.

Bulduğunuz alan temiz ve uzun yıllarca kullanılmamış olsa bile, etrafta konvansiyonel tarım yapılıyorsa  ilaçlamadan kaçan bilimum haşerat, böcek,  tarladan yağmurla yıkanıp akan pestisit , insektisit, herbisit bilimum zirai zehir muhtemelen sizin bahçeye de gelecektir. Yer altı sularının dahi zehir aktığı yerler var bu ülkede. Yer adı  yazmıyorum biraz araştırın bulursunuz. 

Temiz toprak mı kaldı?  demeyin halen temiz kullanılmamış yıllardır ekilip dikilmemiş alanlar mevcut. 

Mümkün olduğunca alacağınız yer ;

 • Yola sıfır olmasın  ( özellikle büyükşehirlere  yakın bölgelerde , yol  genişletme çalışmalarında tarlanızın bir bölümünü yola kaptırabilirsiniz ) Ama aynı zamanda yatırım amaçlı düşünüyorsanız almak istediğiniz yerde  m2 olarak  büyükse o zaman mahsuru yok.
 • Hisseli yer olmasın ( her ne kadar muvaffakatname ile diğer hissedarlara karşı hakkınız korunsada tek tapu her zaman için iyidir.)
 • Ev yoksa içinde ve yapmak istiyorsanız muhakkak belediyeden  imar durumuna bakın.  “Hallederiz ” lafı en sevmediğim laftır. Önce halledin sonra alın.
 • Alacağınız yerin tapusu  ile size gösterilen yerin aynı yer  olduğundan emin olun. Gerekirse bir uzmandan yardım alın.( Bu işi yapan kadastro ofisleri var) 
 • Elektrik ve su olup olmadığını satan kişiden değil yetkili yerlerden teyit edin. Çok basit tapu fotokopisi ile belediyeye gidip danışacaksınız . Elektrik ve su alabilecek misiniz ? Kaça malolacak ?
 • Kurumuş dahi olsa dere yataklarından, çok dik yamaçlardan  uzak durun. ( eğimli tarlalar da bahçeler de teraslama yapıp aynı zaman da hoş bir görüntüde elde edebilirsiniz fakat bu hem ekstra para hem de daimi olarak ekstra işçilik demek.)
 • Komşularınızın bahçe veya tarlalarında sizin  doğu ve batı yönlerinizde   güneşinizi kesecek ağaçları varsa , bu da sıkıntı. Bahçeniz tam gün güneş görmeli. Kendi bahçenizde  yüksek ağaçlar varsa dert etmeyin derin budama yaparsınız.Bazı yerlerde bahçe sınırlarında maalesef kavak ekili olur. Çok uzayan bir ağaçtır ve ciddi gölge yapar. Komşunuz ağaçlarını kesmek istemeyebilir. Kavak ağacından uzak durun.Kesip temizlemesi bile meseledir. Kesildikten sonra bile topraktan fışkırıp durur.
 • Yerimiz kırsalda ise farklı toprağı şehir merkezi veya yakını ise farklı toprağı olabilir. Toprak nispeten halledilebilir düzeltilebilir. Ama para ve zaman gerekir. Özellikle içinde ev olan bir yer alıyorsak inşaat artıklarının ve işe yaramaz malzemenin bahçeye dökülmediğinden emin olun. ( Evden artan artan boyaları ve kimyasalları dahi bahçeye döken az gelişmiş beyinlerin olduğu bir dünyada yaşadığınızı sakın aklınızdan çıkarmayın, her şeyi sorgulayın.)

 • İnsan 200 m2 yerde bile neler neler ekip biçebilir. Fakat ben derim ki paranızın yettiğince büyük yer alın. Çünkü bu işe başlayınca dönüş yok kumar gibi uyuşturucu gibi bağımlılık yapan bir iş bu. Hep biraz daha ileri götürmek isteyeceksiniz bahçenizi. Eğer sıkı çalışıyorsanız gücünüz kuvvetiniz yerinde ise sistemi baştan güzel kurup oturttuktan sonra tek başınıza 1- 2 dönümlük yerde işi çok rahat götürebilirsiniz. Hem belki işe ufak başlayıp hobinizi küçük çapta bir işe dönüştürür bazı masraflarınızı karşılayabilirsiniz.

Toprak temiz , fiyat uygun, Komşular iyi ( buda çok önemli, yine bir atasözü ” ev alma komşu al ” ) .

Şimdi gelelim çok önemli bir meseleye ” Su “

Hayatın olmazsa olmazı “SU “

 SU

Bulduğunuz yerde ev yoksa ev yapabilirsiniz, toprak kötü ise uğraşıp toprağı geliştirebilir elektrik yoksa güneş paneli kurabilirsiniz ve hatta  toprak kötü ise sil baştan toprak yapabilirsiniz, ağaç dikebilirsiniz. Ama su yoksa o zaman sıkıntı büyük demektir. Taşıma suyla değirmen dönmediği gibi bahçe işi de olmaz.

 • İlk çözüm şebeke suyu tabii ki alacağınız yerde mevcutsa . Ama şebeke suyu bahçeye yetersiz kalabilir veya pahalı gelebilir. Köy dışında bir yerden alırsanız araziyi zaten şebeke suyunuz olmayacak. En güzel çözüm kuyu.
 • Alacağınız yerde kuyu var mı ? Varsa ne ala. Ama suyu kullanılabilir mi ? Denize yakın yerlerde tuzlu su çıkma ihtimali de var. Kuyu varsa bunları öğrenin. Yine yeri satandan ziyade varsa komşulardan. Yoğurtçu yoğurdum ekşi demez. Kuyudan suyu çekmek için elektrikte lazım olacak.
 • Kuyu yoksa açtırabilir misiniz ? Bunu öğrenin yine etrafa müracaat. Bazı yerde su 5 metrede bazı yerde 125 metrede çıkar. Bu çok ciddi maliyet demektir.Kuyu derinleştikçe pompanızın da fiyatı  artacak elektrik gideriniz artacak.
 • O civarda kuyu sondajı yapanlarla konuşun, onlar az çok hangi bölgede su var bilirler. Bazı yerde 200 metrede bile bulamazsınız suyu. Kuyu açıp da su bulamamak çok büyük hayalkırıklığıdır. Kuyucu ile pazarlık edin su çıkmazsa sadece masraf ödeyin.
 • Ama dikkat su muhakkak çıkar fakat verimi ölçmeniz gerekir , iki üç gün boyunca akıtacaksınız suyu durmaksızın. Bu detayları sonraki bölümlerde anlatacağım.
 • Toplama yağmur suyu ile bahçe yapmak zor. Çünkü yağış zaten az ülkemizde ve ayrıca  depo yapmak da az maliyetli bir iş değil. Bahçenizde ufaksa yer sorunuda olur, depoya mecbur kalırsanız en güzeli yeraltı deposu ama o da ayrı bir maliyet .
 • Kuyu açtırırken nelere dikkat edeceğinizi ilerleyen bölümlerde yazacağım.

ULAŞIM VE ŞEHRE YAKINLIK

Ulaşım ve şehre yakınlık  konusunu ilk maddeye de  koyabiliriz  son maddeye de. Bu kişiye göre değişir.

Sizin şehire ve insanlara olan bıkkınlığınızın ölçüsü bunu belirler.

Şu anda yaşadığımız yere taşındığımızda İstanbul gibi bir şehre bir saat mesafede olmamıza rağmen oldukça ıssız sessiz bir köydeydik. Öyle ki yoldan araba sesi gelince bize biri mi geliyor diye bakardık. Zaman zaman günde anca bir  araç geçerdi.Yukarıda gördüğünüz fotoğraftaki uzaktaki cami ile 5-10 ev haricinde hiç bir şey yoktu. Son 20 yılda bu hale geldi.

Büyük şehirlere yakın mesafede iseniz özellikle İstanbula,  yerleşim alanlarının, size doğru genişlemesi bazen inanılmaz bir hızla olabiliyor. 

Bu yüzden bahçe yatırımınız için on yıl yirmi yıl sonrasını da düşünün derim.

Ortam kalabalıklaştıkça insanın keyfi kaçabiliyor.

Ana yollardan uzak daha izole yerlere bakabilir, şehre yakın ama yine de köyde sakin bir hayat yaşayabilirsiniz.

Satın almak istediğiniz yerleri hem yaz hem de kış sezonun da  bir görün derim. Acele ile yer almayın, unutmayın sadece bahçeye değil hayat tarzına  yatırım yapacaksınız. Canınızla terinizle, emeğinizle, bilginizle. Boşa gitmesini istemezsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak  bahçe için yer seçimi dikkat istiyor ,bu yazdıklarımı göz önünde bulundurarak kendi isteklerinizi de bunlara ekleyerek hareket edin. Çevrenizdekilerin tecrübelerinden yararlanın. Ama dikkatli olun tecrübelerinden diyorum hayallerinden değil. Çok rastlandık bir insan tipi vardır ülkemizde ” ben bilirim ” ciler. Tecrübe etmedikleri konularda bile çok bilir çok konuşurlar. Muhakkak sizinde çevrenizde vardır bu kişiler.

Bunlardan uzak durun.Gönlünüze göre bir yer bulun. Akıl verenler değil siz  yaşayacaksınız.

Bu yazıya da noktayı koyup ” Bahçe Planı ” na geçelim .

Tags: bahçe için yer seçimi, bahçe yeri, istanbuldan kaçış, kırsala yerleşiyorum, köyde hayat, şehirden kaçmak

Related Posts

by
BAHÇE BAHÇE PLANLAMA

Comments

  • Mustafa Kemik
  • Ağustos 29, 2019
  Cevapla

  Yazılarınız çok güzel ve yararlı. Biraz daha fazla teknik detay ve bilgi olsa daha keyifli olacak sanki 🙂 Kolay gelsin.

   • Cengo
   • Ağustos 29, 2019
   Cevapla

   Teşekkür ederim , Teknikten kastınız nedir ? örnek verebilirmisiniz ? Öneriler çok kıymetli benim için.

  • Ayşe Toprak
  • Ağustos 29, 2019
  Cevapla

  Kaleminize sağlık,çok kıymetli öneriler

   • Cengo
   • Ağustos 29, 2019
   Cevapla

   Teşekkür ederim.

    • Sevgi
    • Şubat 6, 2021
    Cevapla

    Yazilariniz cok faydali.Bu sene insallah bende apt’nin copluk halindeki bahcesini bostana cevirmek niyetindeyim.Umarim banada sifa olacak.Sevgilerimle.

     • Barer
     • Şubat 7, 2021
     Cevapla

     Tebrik ediyorum, her apartmanda sizin gibi çevresine örnek bir kişi çıkacak olsa çok büyük farkındalık yaratabiliriz.

  • Kadir
  • Temmuz 9, 2020
  Cevapla

  Gönlünüze sağlık, Allah gönlünüze göre versin, varolun…

  • Kadir
  • Temmuz 9, 2020
  Cevapla

  Birde, evet belki işiniz gücünüz var ama daha fazla paylaşım yapsanız, tadı damağımızda kalıyor 🙂

   • Barer
   • Temmuz 10, 2020
   Cevapla

   Haklısınız Kadir bey , bu sene yağmurlar yüzünden işimiz hiç bitmedi o yüzden yazmaya fırsat bulamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bostan İstanbuldan Haberler

Recent Posts